زندگینامه آقای حاج سید جعفر رستگاری

آقای حاج سید جعفر رستگاری روز هفتم شهریور سال 1324 شمسی در روستای دشتک علیای سانیج از توابع شهرستان تفت متولد گردید. تحصیلات ابتدایی خود را تا ششم ابتدایی در دبستان های وامق دره شیر و نظامی سانیج گذرانید و دوره دبیرستان را در دبیرستان پهلوی سابق ، ایرانشهر و امیر کبیر یزد به پایان رسانید و در خرداد ماه 1343 موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی گردید، وی در مهرماه 1345 جهت احراز شغل معلمی به خدمت سپاه دانش آن زمان اعزام گردید و دوره آموزشی چهار ماهه را در مرکز توپخانه اصفهان و دوره چهارده ماهه معلمی را در روستای استیجک از توابع نوبران ساوه (حد فاصل بین ساوه و همدان ) سپری نمود. در مهرماه 1347 به استخدام رسمی  آموزش و پرورش درآمد و در دبستان قضایی سخوید پشتکوه تفت بخدمت مشغول گردید.ایشان در دی ماه 1350 شمسی با خانم طیبه حسینی که ایشان نیز مدیر و آموزگار بود ازدواج نمود و در اردیبهشت 1351 به دبستان وامق دره شیر که محل خدمت همسر ایشان بود منتقل گردید. سید جعفر رستگاری در تابستان 1350در آزمون ورودی دانشگاه در رشته دبیری ریاضی شرکت نمود و پذیرفته شد و از اول مهرماه 1350 تحصیلات دانشگاهی خود را در بصورت نیمه حضوری (در تعطیلات نوروزی و تابستان بصورت حضوری) در تهران آغازنمود.

ایشان در اول مهرماه 1352به اتفاق همسر خود به یزد منتقل گردید و در مدارس راهنمایی صالحی زاده و نمونه سابق به تدریس مشغول شد. آقای رستگاری در اول مهرماه 1353جهت ادامه تحصیل دوره دانشگاهی از طرف آموزش و پرورش یزد مأمور به تحصیل درتهران گردید، تابستان 1355 درتهران اقامت گزید و تحصیلات خود را دردانشگاه ابوریحان ( محل برگزاری کلاس ها کلا دانشگاه تهران بود) ادامه داد و در خردادماه 1355 موفق به اخذ لیسانس گردید و مجددا به یزد مراجعت نمود.

ایشان در اول مهرماه 1355 در دبیرستان های ایرانشهر ،پهلوی سابق ، ایراندخت سابق و شهناز سابق و هنرستان ملک زاده یزد به تدریس اشتغال ورزید و در تابستان 1357 دردوره ی کار آموزی روش تدریس ریاضی در دانشگاه پهلوی شرکت نمود و در همان موقع به گروه اعتصاب کنندگان علیه رژیم پهلوی در دانشگاه پیوست و دوره ی کارآموزی بصورت ناتمام تعطیل گردید، آقای رستگاری در شروع سال تحصیلی 58-57 در اعتصابات و راهپیمایی معلمان یزد بصورت فعال شرکت نموده و در تحصن فرهنگیان یزد در ساختمان اداره کل آموزش و پرورش نیز حضور داشت.

حاج سید جعفر رستگاری پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در مراکز تربیت معلم شهید دکتر پاکنژاد و فاطمه الزهراء(س) به تدریس مشغول شد و کتاب آمار و احتمال را جهت تدریس در آن مراکز تألیف نمود.وی در آموزشکده فنی شهید صدوقی یزد نیز به تدریس پرداخت و در شهریورماه 1361 به سمت رئیس دبیرستان ایرانشهر و پس از هشت ماه به عنوان رئیس اداره امتحانات اداره کل آموزش و پرورش یزد منصوب گردید و تا 27 دی ماه 1370 در این سمت با موفقیت انجام وظیفه نمود.

ایشان در 28 دیماه 1370 به سمت رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک یزد منصوب گردید و با توجه به اینکه در آن سال آموزش و پرورش شهرستان یزد به دو ناحیه تفکیک شد بنیانگذار آموزش و پرورش ناحیه یک یزد آقای رستگاری بود. در طول مدت مدیریت ، وی زحمات فراوانی را در راه اندازی ناحیه یک متحمل شد ، وی در این مدت با همکاری و همت خیرین یزدی تعداد 4 واحد آموزشی و 7 سالن نمازخانه  احداث نمود و مناطق زارچ و ندوشن نیز به ناحیه یک یزد ملحق شد که البته در سال های بعد منفک گردید.وی سرانجام پس از سی و دو سال و نیم خدمت پر  تلاش در سنگر فرهنگ و آموزش و پرورش در اول مهرماه 1378 به افتخار بازنشستگی نایل گردید.

حاج سید جعفر رستگاری درتیر ماه 1366 به اتفاق همسر خود به زیارت خانه خدا مشرف و در مراسم برائت از مشرکین در مکه مکرمه و مدینه منوره شرکت نمود که به همراه همسر خود در مکه دستگیر ولی پس از مدتی آزاد گردیدند.( حج خونین مکه)

ایشان در اردیبهشت ماه 1379 به اتفاق همسر خود به زیارت عتبات عالیات و در شهریورماه 1384 به اتفاق همسر و فرزندش فروغ السادات به سوریه و زیارت حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) نائل آمد ، وی در این سفر ، یک روز نیزبه لبنان رفت.

ایشان چهار دوره به عنوان عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی فرهنگیان یزد و همچنین سه دوره به عنوان عضو هیأت مدیره کانون باز نشستگان آموزش و پرورش یزد انتخاب گردید و در حال حاضر عضو هیأت مدیره کانون مذکور می باشد.

وی از سال 1382 به نمایندگی از کانون بازنشستگان آموزش و پرورش مجوز تأسیس آموزشگاه علمی دوره ی دبیرستان را اخذ و کلاس های کنکور را در کانون دایر نمود .

 ایشان  از سال 1384 به عنوان عضو هیأت امناء موسسات خیریه امید گستر ، شفا بخش و کار آفرین که از طرف استاندار وقت تأسیس گردید انتخاب شد و هم اکنون بعنوان مدیر عامل موسسه خیریه فرهنگی  امید گستر یزد که دانش آموزان مستمند و نیازمند را تحت پوشش  دارد مشغول بکارمیباشد.

 وی از سال 1382  از طرف اداره کل دادگستری استان یزد بعنوان رئیس شورای حل اختلاف حوزه 4 یزد منصوب گردید که هم اکنون نیز در این سمت  مشغول انجام وظیفه می باشد.

ایشان از سال 1384 از طرف ستاد مردمی پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری استان یزد بعنوان مسئول هسته منطقه حضرت امام حسن (ع ) منصوب و هم اکنون نیز مشغول فعالیت در این هسته می باشد.

وی در سال 1386 با اکثریت آراء و با ابلاغ سازمان آموزش پرورش استان یزد بعنوان عضو شورای هماهنگی موسسان آموزشگاهای علمی آزاد و زبانهای خارجی استان یزد برای مدت سه سال منصوب و در سال 1386بعنوان عضو هیات امناء موسسه خیریه ذریه الرسول که به همت والای حجت الاسلام و المسلمین حاج سید کاظم مدرسی مد ظله العالی تاسیس گردیده است انتخاب شد.

ایشان در طول دوره تدریس و در پست ریاست اداره امتحانات و رئیس ناحیه یک آموزش و پرورش یزد بیش از 18مورد تشویقی از مدیر کل آموزش و پرورش  استان یزد ، 4 مورد تشویق از مدیر کل امتحانات وزارت آموزش و پرورش و یک مورد تشویق از آقای اکرمی  وزیر َآموزش وپرورش آن زمان و دو مورد تشویق از معاون آموزشی وزیر آموزش و پرورش و دو مورد تشویق از استاندار وقت و دو مورد تشویق از فرماندار  وقت شهرستان یزد دریافت نموده و چندین مورد کارمند نمونه و پس از باز نشستگی یک مورد بعنوان پیشکسوت نمونه انتخاب گردیده است 0

آقای رستگاری دارای دو فرزند دختر و یک پسر میباشد ، اولین فرزند ایشان بنام فخرالسادات رستگاری دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته الکترونیک و در دانشگاه آزاد یزد مشغول به فعالیت می باشد ، دومین فرزند ایشان بنام آقای سید محمد رستگاری دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی بوده و هم اکنون در سمت بخشدار مرکزی شهرستان مهریز مشغول بکار می باشد ، سومین فرزند ایشان بنام فروغ السادات رستگاری دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته شیمی آلی بوده و مشغول تدریس در دانشگاه پیام نور می باشد.

طباطبا
شجره نامه
کرامات
خاندان
علمای یزد
پایگاه های مذهبی
قصص
مقالات
زندگي نامه
خاطرات
پيوندها
نگارخانه
تماس با ما
صفحه اصلی
آرشیو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کليه حقوق  سایت متعلق به مدير سايت بوده و هر نوع برداشت از آن  شرعا و قانونا تنها با ذکرمنبع مجاز است