ز ندگي نامه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سيد مهدي نجفي (ره)

سید ابوالحسن نجفی                                

حجت الاسلام و المسلمین حاج سيد مهدي نجفي (ره) در سال  1298 شمسي در خانواده اي  مذهبي  و روحاني واقع در فراشاه  يزد  متولد شدند ، پدر ايشان آسيد محمد ابن آسيدعبدالباقي ابن آسيد ابوالقاسم سرسلسله سا دا ت طباطبايي فراشاهي  مي باشند و والده مکرمه شان از اهالي محله  فهادان شهر يزد بوده اند.

ایشان در دوران کودکی ابتدا قرآن مجيد را  نزد ملا بي بي خديجه ی روضه خوان دختر عمه  پدر شان- فرزند  مينا بيگم- كه يكي از نوادگان جدشان آسيد ابوالقاسم طباطبایی بوده اند آموزش ديده ،  سپس دوره ابتدايي را در مكتب و بعد دروس حوزوي را در مدارس علميه شفيعيه ،  مصلي و عبدالرحيم خان در شهر يزد فرا گرفته و مدتي هم در قم تحصيل نموده اند.

از جمله همدرسان ایشان می توان به مرحوم آيت ا... مد رسي ، مرحو م حجت الاسلام رضوی - امام جمعه فقيد اشكذر- و همچنين حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج شيخ جواد حسنعلي - ا مام جمعه محترم تفت اشاره نمود.

  آقا ی آسید مهدی  از استعداد عالی  و حافظه قوي  در فراگيري  مطالب ديني برخوردار و آيا ت قرآنی و دعاها و احاديث و روايات زيا دی از حفظ بوده ، در سخن راني ها بر روي منبر و در روضه خواني ها بيان مي نمودند.

از جمله  مواردی که در روضه خوانی ایشان زبانزد خاص و عام است حديث شريف كساء ، خطبه ی معروف حضرت امام سجاد(ع) در مسجد شام ، همچنين اشعار فراوان در مدح و منقبت و مراثي چهارده معصوم (علیهم السلام) می باشد که آن بزرگوار در حافظه داشته و برای مستمعان مي خواندند.

آن عالم ربانی نسبت به امور ديني و مذهبي بسیار آگاه و دقيق و باتقوي  بودند و از مراجع تقليد آن زمان چون آيت ا... العظمی آسيد ابوالحسن اصفهاني ، آ يت ا... شيرازي و آ يت ا... خوانساري مجوز و تا ييديه جهت تصرف در امور حسبیه داشتند.

 حجت الاسلام و المسلمین حاج سيد مهدي نجفي تنها فرزند ذکور خانواده و داراي دو خواهر بودند و در تمام كارها با پدر همكاري مي نمودند.

از جمله موارد همکاری ایشان با مرحوم والد شرکت در مجالس هفته خوا ني كه هر شب در منزل یکی از اهالی اسلامیه برگزار می شد و نیز مجالس عمومي عزاداری در ايام خاص و مناسبت هاي مختلف سال بود.

آن بزرگوار همچنین در معیت والد خویش که سردفتری ازدواج شماره يك حوزه تفت (فراشاه) را بر عهده داشتند در مجالس عروسي اهالی شرکت و همکاری می نمود.

حجت الاسلام و المسلمین نجفي(ره) بعد از فوت پدر در سال 1341 شمسي به عنوان امام جماعت فراشاه جانشين ایشان گردید و مسؤليت رتق و فتق كليه امور را به عهده گرفت. معظم له صبح و شب  در  مسجد جامع فراشاه و ظهر در مسجد قدمگاه به اقامه نماز جماعت پرداخته و در ايام  خاص بعد از نماز به عنوان موعظه مطالبي بيان نموده ، روضه خواني مي كردند ، در ماه مبارك رمضان مخصوصا شب هاي احياء برنا مه هاي جالبي برای تضرع و توسل داشتند.

آن عالم بزرگوار قبل از انقلاب در ايام خاص بويژه در  ماه مبارك رمضان به اقامه ی نماز جمعه نیز می پرداختند و چون بعد از انقلاب اسلامی اقامه ی نماز جمعه در سراسر كشور رسميت پيدا كرد ، ايشان مرتب هر هفته نماز جمعه را با شكوه  برگزار مي كردند و از طرف امام جمعه يزد مرحوم آيت ا... شهید صدوقي(ره) و ستاد مركزي ا ئمه جمعه مورد تا ييد بوده و باهم ارتباط خوب و عالي داشتند و در جلسات و سمينارهاي مربوطه دعوت شده ، شركت مي نمودند.

در آن زمان گاهي اوقات شخصيت هاي بزرگي چو ن مرحوم آيت ا... شهید دكتر بهشتي (ره) به مسجد جا مع اسلاميه تشريف فرماشده و با سخنرا ني خود مردم را به فيض مي رساندند.

آقاي حاج  سيد مهدي نجفي روحاني انقلابي و از پيروان راستين حضرت امام خميني(ره) بود و به منظور حمايت و پشتيباني از رزمندگان به مناطق جنگي هم عزیمت می نمودند..يكي از فرزندان ايشان بنام سيد محمد نجفي نیز از خیل آزادگان است و شهيد سيد محسن ميرجليلي از نوادگان دختري ايشان می باشد ، البته شهدای دیگری نیز با آن بزرگوار ارتباط نسبی و سببي دارند.

آن روحانی مکتبی فردی بسيار متواضع ، مهربان و مردمی بودند و هميشه ديگران را به خوبي ياد كرده ، دعا مي نمودند ، متقابلا مردم هم احترام خاصی برای ایشان قائل بودند و انس و علاقه فراوانی به ایشان داشته ، دوستشان مي داشتند.

همسر ايشان بي بي زهرا اولين فرزند مرحومه طاهره بيگم صبيه مرحوم حاج آقا آسيد علي طباطبايي ا بن   آسيد ابوالقاسم طباطبايي( سر سلسله سادات طباطبايي فراشاهي) بانويي عفيفه ، صالحه و فداكار است و  فرزندان آن عالم بزرگوار هفت نفر شامل دو دختر و پنج پسر به ترتيب بشرح ذیل می باشند:

1- سيد ابوالحسن نجفي(معروف به حسين آقا)   2  سيد محمد صادق نجفي (آقا صادق)  3 سيد حسين نجفي (آقا جابر) 4 سيد محمد نجفي (محمد آقا ) 5 سيد عليرضا نجفي (آقا رضا)  می باشند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سيد مهدي نجفي سر انجام در سن 78 سالگي  پس از مدتي  بيماري شديد   مفاصل و بستري شدن در منزل در سال 1376 دار فاني را و داع گفته به سراي باقي شتافتند و در روا ق قد مگاه فراشاه در جوار  پدر بزرگوار و جد امجدشا ن آسيد ابوالقاسم طباطبايي فراشاهي به خاك سپرده شدند.  .

آن روحانی علی مقام طبع شعر نیز داشته و در موارد متعدد اشعاري سروده اند كه از ايشان به يادگار باقي مانده است.

یکی از ان اشعار شعری است که در رثای والد مکرم خود آقاي آسيد محمد نجفي سروده اند و دیگری مرثیه ای است که در سوگ مادر همسر خود مرحومه طا هره بيگم صبيه آقاي حاج سيد علي ابن آسيد ابوالقاسم

سروده شده است و در فرصتهای بعدی بدان اشاره خواهد شد.

ر و ح همه گذشتگان شاد و يادشان گرامي باد.                          

طباطبا
شجره نامه
کرامات
خاندان
علمای یزد
پایگاه های مذهبی
قصص
مقالات
زندگي نامه
خاطرات
پيوندها
نگارخانه
تماس با ما
صفحه اصلی
آرشیو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کليه حقوق  سایت متعلق به مدير سايت بوده و هر نوع برداشت از آن  شرعا و قانونا تنها با ذکرمنبع مجاز است