بنام خدا

زندگی نامه حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید یحیی جلیلی فراشاه (ره)

 حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید یحیی جلیلی فراشاه ملقب به طباطبایی در سال 1302 هجری شمسی در روستای فراشاه (اسلامیه فعلی) از توابع شهرستان تفت دیده به جهان گشودند.پدر ایشان سید ابوالقاسم بن سید عبدالباقی بن سید ابوالقاسم طباطبایی فراشاهی یزدی می باشند که همچون اجداد خود در کسوت روحانیت و امام جماعت اسلامیه به تبلیغ شریعت نبوی و مذهب جعفری اشتغال داشته اند و البته جهت امرار معاش دارای مختصر کشاورزی نیز بوده اند

مادر گرامی شان کریمه عفییفه بنت مرحوم سید ابوتراب طباطبایی بن سید محمد بن سید سامع ( سید محمد اخوی بزرگ آسید ابوالقاسم بوده اند) ساکن مشهد بوده اند . ایشان در شش ماهگی مادر خود را در سانحه زمین خوردن از دست می دهند  و پدرشان مجددا با سیده علویه ای مسماه به بی بی فاطمه کریمه مرحوم سید محمد جلیلی( معروف به گندمی) ازدواج نموده و توسط نا مادری بزرگ می شوند .

آقا دوران کودکی سخت توام با تنگدستی را به همراه پدر و هشت خواهر ناتنی خود سپری نموده  و تا سن بیست سالگی به عنوان کمک کار پدر در اسلامیه بسر می برند. سپس ابتدا به تهران و بعد به مشهد مقدس عزیمت نموده و به منظور ادامه راه اجداد گرامی شان به همراه بنی عم خود مرحوم سید محمد باقر نجفی (ره) دروس حوزوی را در حجره ای از مدرسه بالا سر( دارالولایه فعلی) آغاز می نمایند.

حضور ایشان در مشهد مقدس و تحصیل در مدرسه ای نزدیک به مضجع منور حضرت ثامن الحجج (ع) توفیق را رفیق راه ایشان می نماید که  مصاحبت و مجالست با بنی اعمام روحانی و فاضلی چون سید جواد (ابن سید طیب ابن سید ابوالقاسم ) و سید علینقی (ابن  سید حسن ابن سید محمد ابن سید سامع) نیز بر آن می افزاید، ایشان مقدمات و سطوح را نزد اساتید معظم و علمای برجسته مشهد چون  آیات عظام و حجج اسلام حاج سید میرزا احمد مدرس یزدی ، ادیب نیشابوری ، سید عبدالهادی میلانی ، شیخ حسنعلی مروارید ، میرزا جواد آقا تهرانی و ...فراگرفته رشد معنوی و تکامل حوزوی خود را آغاز می نمایند و همزمان با تحصیل به امر وعظ و خطابه و روضه خوانی نیز می پردازند.

معظم له پس از دو سه سال اقامت در مشهد مقدس با دختر عمومی نا مادری شان مرحومه بی بی طاهره کریمه مرحوم سید علی بورقی ( اخوی سید محمد جلیلی) ازدواج می نمایند که پس از پانزده سال زندگی مشترک با ایشان ، نامبرده به بیماری سرطان مبتلا شده دار فانی را وداع می گوید.

حجت الاسلام والمسلمین جلیلی چندی بعد با بی بی فاطمه عبد المومن طوسی(کریمه سیدجواد و مشهدی الاصل) ازدواج می نمایند که حاصل این ازدواج اول چهار پسر و یک دختر و ازدواج دوم دو پسر و یک دختر می باشند که یک پسر و یک داماد ایشان در کسوت روحانیت می باشند.

معظم له درمدت بیش از شصت سال اقامت در مشهد مقدس ابتدا بنا به توصیه و تایید اساتید خود به امامت جماعت مسجد نو ( کوچه مهدیه) و بعدا مساجد دیگر مشهد منصوب می گردند و اکنون سی و پنج سال است که امامت جماعت مسجد خاتم الاوصیاء واقع در کوچه شهید جواهریان (کوچه کارخانه کبریت سابق ) را برعهده دارند.   ایشان در طول زندگی علاوه برتوفیق روزانه زیارت حضرت رضا(ع) توفیق تشرف به زیارت خانه خدا ، ، مدینه منوره و عتبات عالیات را نیز داشته اند.آقا بارها و بارها از سفر حج  سال 55 یا 56 که در معیت بنی عم خود و پدر شهید -مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر نجفی(ره)-به انجام رسانیده اند به عنوان سفری با معنویت مضاعف و روحانی یاد نموده اند.

حجت الاسلام والمسلمین جلیلی اکنون با حدود 86 سال سن الحمدلله از سلامت نسبی برخوردار بوده و بعضا مجالس وعظ و روضه خوانی و منابر قدیمی را در حد توان برگزار می نمایند.

از ویژگی های معظم له اینکه از جوانی که به کسوت روحانیت در آمدند تاکنون توفیق داشته اند هر سه وعده نماز خود را در حرم مطهر رضوی(ع) و یا در مساجد به جماعت اقتدا نمایند ، ایشان هر شب دو مرتبه ، یکی نیمه های شب و دگر بار دو ساعت قبل از اذان صبح بیدار شده و به تهجد و راز و نیاز با خدای خود می پردازند و همه خانواده ، پدرها و مادرها ، فامیل ، دوستان و آشنایان ، همسایگان ، مامومین مسجد ، اساتید و معلمان ، فقراء و مساکین مخصوصا مریضان جسمی و روحی ، ذوی الحقوق ، مراجع عظام تقلید ، علماء و مجتهدین ، رهبر معظم انقلاب ، مسئولین خدمتگزار و ... را یاد نموده برایشان دعا می نمایند که این حاکی از روحیه قدرشناسی ایشان است.

معظم له معتقدند باید به درگاه خداوند متعال بسیار دعا کرد خصوصا برای رفع حاجت حاجت مندان و آمرزش اموات و اشاره می فرمایند :« مرحوم آیت ا... حاج شیخ غلامحسین تبریزی ( معروف به حاج غلامحسین ترک) که قبل از انقلاب نماز جمعه را در مسجد جامع گوهرشاد آقامه می نمودند چنین خصلت خوبی داشتند».

از سجایای اخلاقی دیگر ایشان انجام سنت نبوی صله رحم ، رسیدگی به نزدیکان و توصیه فرزندان و اطرافیان به رعایت این امر می باشد.در راستای این توجه و تاکید هر ساله دو مجلس افطاری در ایام میلاد باسعادت امام مجتبی(ع) در مشهد و تهران جداگانه برگزار می گردد که ضمن بزرگداشت جد بزرگوار سادات طباطبایی سبط اکبر (ع) ، اعضاء خاندان نزد یکدیگر اجتماع نموده و سنت صله ارحام نیز تحقق می یابد ، که البته امید است این سنت حسنه در سایر بلاد و علی الخصوص اسلامیه که مدفن جد بزرگوارمان روحانی جلیل القدر و عارف واصل سید ابوالقاسم بن سید سامع می باشد نیز برگزار گردد. انشاء ا...

از دیگر خصایص اخلاقی آقا خداترسی ، بی توجهی به مادیات دنیا ، اهتمام جدی به نماز و دعا و دستگیری از مستمندان می  باشد.ایشان هیچ گاه پولی را پس انداز نکرده اند و از مال دنیا تنها یک منزل مسکونی دارند که در آن ساکن می باشند.

معظم له کتاب های زیادی داشتند که این اواخر همه آنها را به کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابخانه آیت ا... صدوقی اهداء نمودند. ایشان هیچ گاه از کسی هدیه ای دریافت نکرده اند مگر آنکه در اسرع وقت به او هدیه ای داده اند و هیچ گاه دست خالی به دیدار کسی نرفته اند.

آقا مکررا می فرمایند:« راه سخت و ناهمواری را در پیش دارم و از همگان استدعا دارم مرا از دعای خیر محروم نفرمایند» و  وصیت نموده اند:« حتی المقدور 60 سال نماز و روزه قضا برایشان بجای آورده شود».

ایشان برای پدر و عموهایشان احترام ویژه ای قائلند و از آنها به نیکی یاد می کنند. سعی کرده اند دین کسی به گردن شان نباشد ، و در وصایای خود متذکر شده اند از همه افراد اعم از فامیل و غیر فامیل راضی هستند و اگر احیانا حقی برگردن کسی دارند از آن گذشته اند و مجدانه تقاضا دارند دیگران نیز از ایشان در گذرند. ( تصاویر آقا در آینده نزدیک در این صفحه قرار خواهد گرفت .انشاء ا...)

والسلام علی من اتبع الهدی

سید محسن جلیلی دی ماه 1388

توضیح مدیر سایت :

سر انجام روح بلند و ملکوتی این عالم جلیل القدر عصر چهارشنبه 10/01/90 برابر با بیست و پنجم ربیع الثانی 1432هجری قمری بعد از نماز مغرب و عشاء و در سن 88 سالگی از عالم خاک به افلاک پر کشید و در جوار رحمت حق آرمید. پیکر پاک و مطهر این عالم ربانی روز پنج شنبه 11/01/90 پس از تشییع باشکوه در صحن قدس رضوی به خاک سپرده شد و در جوار ولایت مولای بزرگوارش حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) آرام گرفت.روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 لذا ضمن عرض تسلیت مجدد به محضر حضرت بقیه ا... الاعظم ارواحناه له الفداه و نیز خدمت تمامی بنی اعمام گرامی و نیز خانواده محترمه آن عالم ربانی برای آن سید بزرگوار و نجیب از خداوند متعال غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده آن فقید سعید اجر جزیل و صبر جمیل مسأالت دارم .

ضمنا علاوه بر مراسم برگزار شده در مشهد و تهران از سوی آقای حاج سید کمال نجفی مراسم یادبود آن سید بزرگوار یکشنبه شب 21/01/90 بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع اسلامیه برگزار گردید. در این مراسم روحانیت معزز ، اقوام و بستگان و اقشار مردم مومن و متعهد اسلامیه و تفت حضور داشتند.

چنانچه تصویری از مراسم مختلف ارتحال این عالم ربانی در اختیار بنی اعمام گرامی است ، لطفا جهت انعکاس ، از طریق قسمت تماس با ما به اینجانب ارسال نمایند تا در اسرع وقت ، در پایگاه قرار گیرد.             

در اینجا تنها زندگینامه آن روحانی بزرگوار جهت اطلاع بازدید کنندگان منعکس گردیده ، از فرزندان آن عالم جلیل القدر استدعا دارم با ارسال عکس ، خاطرات و هر نوع اثری که از مرحوم والد خود دارند ما را در ِزنده نمودن یاد و خاطره این سلسله جلیله یاری دهند چرا که بنا به حدیث شریف عند ذکر الصالحین ینزل الرحمه ، هرگاه یاد و خاطره صلحا ذکر شود رحمت الهی نازل می گردد.

                                              با تشکر- مدیر پایگاه اطلاع رسانی سادات طباطبایی فراشاهی

طباطبا
شجره نامه
کرامات
خاندان
علمای یزد
پایگاه های مذهبی
قصص
مقالات
زندگي نامه
خاطرات
پيوندها
نگارخانه
تماس با ما
صفحه اصلی
آرشیو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کليه حقوق  سایت متعلق به مدير سايت بوده و هر نوع برداشت از آن  شرعا و قانونا تنها با ذکرمنبع مجاز است